15.06.2025
Hausjärven kirkko piirrosten aiheena

Tussipiirros. Agathon Reinholm, 1887. Tussipiirrros, koko 26 x 37 cm. Suomen muinaismuistoyhdistyksen IV taidehistoriallinen retkikunta.
Suomen Muinaismuistoyhdistys teki vuosina 1871-1902 kahdeksan kotimaan tutkimusretkeä. Näiden tutkimusten tarkoituksena oli koota yhteen tietoa kotimaan taidehistoriallisista kohteista ja kulttuuriperinnöstä. Pääkohteena olivat kirkot ja niiden esineistö, mutta muissakin kohteissa käytiin.
Neljäs tutkimusretki tehtiin 1887 Hämeeseen. Tutkijana toimi Emil Nervander ja arkkitehteinä Karl Gustaf Gran ja Selim Linqvist. Piirtäjänä ahersi Agathon Reinholm. Retki kesti kaksi kuukautta.
*********

Kyläkirjaston Kuvalehti, n:o3 /1896

Kyläkirjaston Kuvalehti oli K.J. Gummruksen Jyväskylässä 1877 perustama kuvitettu aikakauslehti. Lehti ilmestyi kerran kuukaudessa ja se oli suuri menestys. Tilaajia vuonna 1886 oli 14 200. Lehti lakkautettiin 1918.
Juttu, jossa Hausjärven kirkon kuva on otsikoitu: Kirkolta kirkolle. Vaelluksia Suomen seurakunnissa.
******
Hiilipiirrostauluja
Richard Rautoja

Richard Rautojan taidokas hiilipiirros Hausjärven kirkosta. Taulun koko 32x49 cm, mustat kehykset ja lasi. Piirros tehty joskus 1920-30 -luvulla.
Suomalainen taidemaalari Richard Rautoja (nimi esiintyy myös muodossa Raut´oja) syntyi Janakkalassa 18.7.1877.
Rautoja teki öljyvärimaalauksia ja hiilipiirroksia sekä maalasi pääasiassa Hämeen ja Pirkanmaan alueella kattomaalauksia ja kulisseja työväen- ja nuorisoseurataloille. Hausjärven Ahjolassa oli myös hänen maalaamansa kulissit.
____________________________
Muiden taiteilijoiden piirroksia

Jorma K ... ??? (? nimikirjoitus epäselvä) hiilipiirros. Taulun koko 31x38 cm, mustat kehykset ja lasi.


Sama tekijä kuin edellisessä taulussa.
Hiilipiirros. Taulun koko 32x38 cm, mustat kehykset ja lasi.
********
Postikorteissa

Postikortti
Taustalle painettu:
Hausjärven kirkko, rakennettu 1789 Tällä kortilla tuette ja ehkä ajattelette sairaita seurakuntalaisiamme - Matt. 25: 31-39, 44-46
Adventti 1971, Kustant. KH.
_______
KH on luultavasti Kalevi Heinonen ?

Postikortti
Serigrafia. "PP" Pentti Pullinen 1987
________________________
Lähteet Piirroskuvat: Finna ja Kansalliskirjaston diugitaaliset palvelut Taulut ja postikortit: Akin kokoelma
|